توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
مباحث مطرح شده در سمينار علوم رياضی و چالش‌ها

 مباحث مطرح شده در سمينار علوم رياضی و چالش‌ها

29 و 30 مهرماه 1394، دانشگاه تربيت مدرس

سخنان آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم

گالری تصاوير

مصاحبه تلويزيونی 1   مصاحبه تلويزيونی 2

دلايل وجود افت رياضی و برگزاری سمينار علوم ریاضی و چالش‌ها

مباحث ويژه رياضی


 

گزارش: دلايل وجود افت رياضی و برگزاری سمينار
 

ميزگرد مسائل و مشکلات مبتلابه آموزش علوم رياضی
 

ميزگرد رياضيات مدرسه‌ای
 

ميزگرد تربيت معلم رياضی در دانشگاه فرهنگيان
 

ميزگرد چالش‌های پژوهشی علوم رياضی در کشور


 

بسمه تعالی


از سال‌ها قبل بزرگاني همچون استاد پرويز شهرياري، استاد عبدالحسين مصحفي و پروفسور محسن هشترودي در راه عمومي‌سازي رياضي قدم‌هاي استواري برداشتند و تأثير کار آن‌ها آشنايي بسياري از ايرانيان به اهميت علوم رياضي و کاربردهاي آن شد، از سوي ديگر اساتيدي چون پروفسور فاطمي و دکتر مصاحب به تربيت معلمان علاقه‌مند همت گماردند، که حضور اين معلمان خود باعث توليد دانشجويان و اساتيد توانمند رياضي شد و هر يک از اين دانش‌آموختگان خود منشأ تربيت نيروهاي جوان‌تر شدند. اما در آن زمان معلمي و علم ارزش خود را در جامعه تازه پيدا کرده بود و با بخش‌نامه‌هاي وزارتي عددي نشده بود و با عدم توجه بسياري از همکاران ما، مدارک دانشگاهي به کاغذهاي پاره تبديل نشده بودند، اما به تدريج به دليل کم‌رنگ شدن نقش معلمان و مدارس در آموزش از يک سو، سترگ شدن فساد کنکور و ارائه روش‌هاي جوابگويي به سئوالات چند گزينه‌اي به جاي درک و فهم عميق (که اکنون از اول دبستان به منظور ورود به مدارس تيزهوشان آغاز و تا آخرين مراحل تحصيل و حتي کار براي آموزش راهکارهاي توليد و چاپ مقالات در مجلات ISI) و افزايش بي‌رويه دانشجو بدون توجه به نياز جامعه از سوی ديگر که بيکاري را براي فارغ‌التحصيلان رشته‌های رياضی و وابسته به آن همراه داشته است، توانی براي عمومی‌سازي رياضی و علاقه‌مند سازي دانش‌آموزان به روي آوردن به رياضيات واقعي وجود ندارد.
در سال‌های 60 شورای افت رياضی که با همت عده‌ای از دلسوختگان در انجمن رياضی ايران و با حمايت وزارت آموزش و پرورش تشکيل شد، راهکارهايی همچون برگزاری مسابقات رياضی در ابتدا و سپس برگزاری المپيادهای رياضی ايران، انتشار نشريات متعدد برای استفاده معلمان و دانش‌آموزان (با الهام از تجربه موفق مجله يکان) همانند مجلات رشد آموزشی و چاپ و انتشار کتب مفيد عمومی در زمينه‌های علمی مطرح و به اجرا درآمد.
اما به مرور زمان، راه المپيادها به بيراهه رفت، از يک سو توان ايجاد انگيزه و تشويق در مقايسه با مسابقات ورزشی و فعاليت‌های هنری را نداشت و از سوی ديگر از بدنه آموزش و پرورش و همگانی بودن آن کاست و فقط يک مسير انحرافی براي نخبه‌پروری شد و تالی فاسد آن هم مدارس تيزهوشان و مدارس خاص شدند که همگی ريشه آموزش را در کشور سوزاندند و عده‌اي دانش‌آموز را که جايگاه کمتری در کشور دارند، به جامعه تحويل دادند (به حدی که در شرايطی که يک واليباليست به خاطر يک سرويس سرعتی حداقل 50 ميليون تومان بدست آورد، بهترين و بااخلاق‌ترين دانشجوي المپيادی که بارها براي کشور افتخار آفريده است و از بهترين دانشگاه‌های دنيا فارغ‌التحصيل شده است، اجازه استخدام در دانشگاه صنعتی اصفهان را به‌دست نمی‌آورد!)، آموزش روز به روز کم‌رنگ تر شد و اهميت يادگيری رياضی مدرسه‌ای و رياضی عميق دانشگاهی به دلايل بی‌توجهی به معلمان، اساتيد، مراکز آموزشی و پررنگ شدن کنکور در ميان جوانان از بين رفت. خيل عظيم فارغ‌التحصيلان و عدم تقويت و گسترش صنعت پيشرفته در کشور نيز کمک کرد تا دانش‌آموزان و دانشجويان روی از رشته رياضی بردارند و فقط کسانی که کار ديگری نمی‌توانند انجام دهند، اين رشته‌ها را برای ادامه تحصيل برمی‌گزينند و لذا شاهد مجدد افت رياضی هستيم. (آمارهای نمرات کنکور، تعداد کلاس‌های رياضی مدارس، کيفيت دانشجويان علوم و مهندسی و نسبت داوطلبان کنکور مؤيد اين افت هستند.)
تلاش‌های سال جهانی رياضيات، علي‌رغم حمايت‌های همه‌جانبه دولت وقت و برنامه‌ريزی عده‌ای دلسوخته باز هم به دلايلی به نتيجه کامل خود نرسيد و فقط کتاب‌ها، تابلوها و خانه‌های رياضياتی به اضافه حمايت از انجمن‌های علمی معلمان حاصل اين تلاش مستمر شد، که هر کدام در حال حاضر با مشکلات عديده‌ای روبرو هستند.
تلاش چندين ساله علمی و دقيق برای رفع مشکل کنکور و حتی برگزاری آزمون رياضی فرهنگستان علوم برای ارائه الگو جهت پذيرش در دوره‌های دانشگاهی که حاصل کار خانه رياضيات اصفهان و کميته برنامه‌ريزی آموزش عالی در دانشگاه صنعتی اصفهان بود نيز به دلايلی مبهم و سوءاستفاده از بخشنامه‌ها عقيم ماندند.
تبديل آموزش از رده خدمات به رده توليد و تلاش در جهت برنامه‌ريزی علمی و دقيق و رعايت کيفيت‌ها برای توسعه آموزش عالی هم به دليل دخالت‌های وزارتخانه‌ای نيز هنوز به جايی نرسيده‌اند و حال در سال 1392، ايران مجدداً شاهد افت رياضی است، افتی که نه تنها رياضيات کشور را با مشکل روبرو می‌کند، بلکه توليد نيرو برای صنعت و فناوری را نيز مختل خواهد کرد.
مگر در مسابقات ورزشی هم فساد وجود ندارد، چرا هست! ولي حِرَف فاسد در ورزش و هنر حق تبليغ ندارند و از جامعه خود طرد شده‌اند، ولی سوداگران کنکور متأسفانه جزء جامعه علمی هستند و تبليغات آن‌ها گوش جوانان را کر کرده است. مگر کسی جز جامعه دانشگاهی به توليد مدرک، مقاله و افزايش بی‌رويه دانشجو کمک کرد؟ آن‌جا که همکاران ما سهميه‌خواهی می‌کردند که دانشجوی بيشتری داشته باشند. پس شايد بسياری از ريشه‌های افت رياضی را ابتدا بايد در جامعه خودمان جستجو کنيم و بعد:
پيشنهاد می‌نمايم با حمايت دولت يازدهم، شوراي پيشبرد رياضيات فرهنگستان علوم سميناری را براي بررسی مجدد و ارائه راهکار برای جلوگيری از افت رياضی تشکيل دهد و اين سمينار راه حل‌هايی را ارائه دهد و سپس شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت آموزش و پرورش، وزات علوم، تحقيقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری و کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شورای اسلامی از اين سمينار و پيشنهادهای آن حمايت نمايند.

علي رجالي
معلم رياضي


ہ

 

 


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research