توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
درباره ما

بسم الله الرحمن الرحيم

خانه ریاضیات اصفهان چیست؟ توانمندی‌ها و دستاوردهای خانه ریاضیات اصفهان  
اهداف و فعاليت‌ها چگونگی تشکيل يک خانه رياضيات  
     

به منظور آماده‌­سازی نوجوانان و جوانان استان اصفهان برای تحقق اهداف فرهنگی آموزشی و با عنايت به لزوم ارتقاء کيفيت آموزش رياضي و بهبود روش­‌ها و انجام پژوهش‌­های علمی کاربردی جهت ارتقاء دانش رياضی و استفاده بهينه از توانمندی‌­های جوانان و مهيا نمودن زمينه گفتگوی فرهنگ‌‌ها، شهرداری اصفهان آمادگی خود را برای اجرای طرح ايجاد خانه رياضيات به مناسبت سال جهانی رياضيات (2000 ميلادی) در اصفهان اعلام داشت. پيرو توافقنامه دبير ستاد سال جهانی رياضيات و شهرداری اصفهان، خانه رياضيات به عنوان واحدی غيردولتی زير نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوری تشکيل شد.

چارت سازماني

 

 


 

خانه ریاضیات اصفهان چیست؟ 

هدف از ایجاد خانه ریاضیات، به‌­وجود آوردن مرکزی علمی برای شناسایی و بررسی مسائل آموزشی، ارائه الگوهای آموزش ضمنی به کودکان و دانش‌آموزان دوره ابتدایی با کمک بازی، آماده‌­سازی آموزگاران برای تدریس درست ریاضی برای درک مفاهیم به جای حفظ کردن، آموزش کار گروهی و استفاده از ریاضیات در زندگی روزمره و درک مفاهیم ریاضی با استفاده از ابزارهای آموزشی و یادگیری روش­‌‌‌های حل مسأله، ایجاد رقابت تیمی بین دانش‌‌‌آموزان و شناسایی و تقویت چهره‌­‎‌‌های با استعداد، ادامه شکستن دیوار بین معلمان و اساتید دانشگاهی، تقویت پژوهش بین معلمان، ایجاد روحیه کارآفرینی و تقویت پژوهش­‌های بین­رشته‌­ای است. خانه ریاضیات محملی است برای ترویج علوم ریاضی بین دانش‌­آموزان، دانشجویان و شهروندان دیگر و شناساندن توانمندی جوانان، نخبگان و حتی نابینایان به جامعه، ایجاد ارتباطات بین‌­المللی به منظور شناسایی تاریخ تمدن ایرانی- اسلامی از یک سو و فراهم آوردن امکان مسافرت دانشمندان ایرانی غیرمقیم و ریاضیدانان دیگر به ایران، جهت بهره‌­گیری دانشگاهیان، معلمان از آنان و تبادل علمی و انجام تحقیقات بین‌­المللی برای شناسایی توانمندی­‌ها و معرفی تمدن ایرانی اسلامی در سطح جهان.

تاکنون حدود 35 خانه ریاضیات دیگر در ایران و 2 خانه ریاضیات در فرانسه و بلژیک با استفاده از الگوی بومی خانه ریاضیات تشکیل شده­‌اند و در سال 1394 در جریان برگزاری سیزدهمین کنگره بین‌­المللی آموزش ریاضی در هامبورگ آلمان شبکه بین‌­المللی خانه‌­های ریاضیات شکل گرفت.

خانه‌­های ریاضیات به صورت نهادهای غیردولتی تلاش می­‌کنند کمبودهای آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور را با الگودهی ارائه دهند و باعث ترویج علم و توسعه علوم ریاضی همراه با آموزش زندگی برای جوانان و نوجوانان باشند.

 


توانمندی‌ها و دستاوردهای خانه ریاضیات اصفهان

 

1- بررسی و رفع مشکلات آموزشی و رفتاری جوانان و نوجوانان در مقاطع مختلف تحصیلی (ارائه طرح‌های سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها که به کمک همه صاحب‌نظران تهیه و در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ایران به تصویب رسید، ولی متأسفانه در صحن علنی با ارائه طرح حذف کنکور که عملاً غیرقابل اجرا بود، ناموفق شد و یا طرح نظام آمارشناسی ایران که توسط دولت و مجلس محترم در دست بررسی است، از نمونه‌های این نوع بررسی‌هاست). در حال حاضرخانه ریاضیات برای مطالعه راهکارهای تبدیل آموزش از رده خدمات به تولید مطالعاتی در دست انجام دارد.

2- ارائه شیوه‌های نوین آموزشی برای دانش‌آموزان، دانشجویان و معلمان در مقاطع مختلف تحصیلی (استفاده از ابزار بازی با وسائل و آموزش درک مفاهیم ریاضی از جمله این فعالیت‌‌هاست که با استقبال مدارس و آموزش و پرورش کشور روبرو بوده ‌است). هدف خانه بیشتر ارائه الگوهای آموزشی در این زمینه است. خوشبختانه این روش‌ها در بسیاری از مدارس وخانه‌های ریاضیات ایران الگوبرداری شده‌اند.

3- ترویج و آموزش روش‌های کار تیمی بین تمام مخاطبان خانه ریاضیات اصفهان است که این مسأله در برابر فردگرایی حاکم بر آموزش کشور بسیار مؤثر و مفید بوده است و فارغ‌التحصیلان خانه ریاضیات در رشته‌های مختلفی که تحصیل کرده‌اند  و یا در محل کار، در این زمینه مهارت‌های خود را نشان داده‌اند. تمام مسابقات وپروژه‌های خانه ریاضیات اصفهان به صورت تیمی است واین مساله در سطح جهانی هم به خوبی معرفی و مورد تمجید قرار گرفته است.

4- خانه ریاضیات با ترویج تحقیقات بین‌رشته‌ای تلاش کرده است دانشجویان و متخصصان رشته‌های مختلف به تبادل اطلاعات و بهره‌گیری از معلومات یکدیگر بپردازند و در اثر این تجربه، پژوهش‌های بین‌رشته‌ای (که در حال حاضر آخرین رویکرد علم جهانی است) رایج گردد وجوانان ضمن توان کارآفرینیی برای خود، تلاش کنند مسائل صنعت، اقتصاد و فرهنگ کشور را حل نمایند.

5- خانه ریاضیات محملی را برای نابینایان فراهم کرده است تا بتوانند با استفاده از نرم‌افزارهای صوتی، توان کار کردن با رایانه‌های عادی را بدست آورند و از طریق آن با دنیای علم و زندگی ارتباط برقرار نمایند و علاوه بر آن به موفقیت‌هایی در اشتغال و کارآفرینی برای جامعه نابینایان و کم‌بینایان نایل آیند.

تولید بیش از 60 کتاب صوتی توسط انجمن علمی فرهنگی موج نور وابسته به خانه ریاضیات  اصفهان باعث شده  تا فارسی‌زبانان دنیا در آموزش مهارت‌های زندگی و بهره‌گیری از توان برنامه‌نویسی خود بهره‌گیری کنند. 

ارائه پروژه‌های کارآفرینی برای نابینایان به طور مثال دست‌های پژوهنده برای بهره‌گیری از قدرت لامسه قوی نابینایان در تشخیص غدد سرطانی بیرونی با همکاری دانشگاه علوم پزشگی اصفهان واستفاده از نابینایان برای ماساژوکارهای مشابه و پروژه‌های مناسب‌سازی امکانات کامپیوتری وامکانات شهری از دیگر فعالیت‌های موفق انجمن موج نور وابسته به خانه ریاضیات اصفهان است. (http://mnsi.ir/fa/index.php)

اخیرا خانه ریاضیات اصفهان  وانجمن موج نوراصفهان، با همکاری دوستان خود در خارج کشور و مؤسسه هیوا، برای آماده‌سازی کتب درسی ریاضی مدارس برای نابینایان و تولید وسائل کمک آموزشی ریاضی برای نابینایان وکم بینایان به موفقیت‌هایی دسترسی پیدا کرده است.http:// www.Shokoofa.life

6- خانه ریاضیات محملی را برای توسعه تحقیقات بین معلمان بوجود آورده  است و تجربه چهل ساله تبادل اطلاعات معلمان و دانشگاهیان در جهت ارائه روش‌های صحیح آموزش ریاضی وبهره‌گیری از معلمان دیگر در این مرکز علمی تبلور پیدا کرده است.

7- اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی با حضور در برنامه‌های متعدد خانه همانند روز جبر و یا کارگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی به گسترش مرزهای دانش و مشارکت در حل مسائل کشور مؤثر خواهند بود.

8- قراردادهای ملی وبین‌المللی خانه ریاضیات اصفهان اثرات مفیدی را برای گسترش اهداف خانه در سطوح محلی و بین‌المللی در برداشته است که چند نمونه آن به شرح زیر قابل بیان هستند:

- تفاهم‌نامه با انستیتو فرودنتال هلند و مطالعات وهمایش‌های مشترک خانه ریاضیات اصفهان واین انستیتو از یک سو باعث شده است تا دانشجویان ومحققان ریاضی و هنر در کنار هم تحقیقاتی را جهت شناسایی توانمندی‌های معماری اسلامی ایرانی به جهانیان انجام دهند، به حدی که برخی از کتاب‌های درسی هلند از آثار باستانی اصفهان به عنوان ابزارهای مناسبی برای آموزش ریاضیات استفاده کرده‌اند واز سوی دیگر ریاضیات واقعی به عنوان آموزش حل مسائل اجتماعی وصنعتی با ابزارهای ریاضی از دوره‌های دبیرستان توسط شرکت ایران درمسابقه بین‌المللی A-lympiad بین دانش‌آموزان ودانشجویان ایرانی رایج شده است.

- تفاهم‌نامه با دانشگاه هفت پاریس باعث معرفی خانه ریاضیات اصفهان در سطح اروپا شود و ایجاد خانه‌های ریاضیات در اروپا شاید به این دلیل باشد و بازدیدهای مرتب ریاضیدانان برجسته دنیا از خانه ریاضیات اصفهان شاید ریشه در این تفاهم‌نامه‌ها دارد.


9- شناسایی و معرفی خانه ریاضیات در اسناد و مدارک علمی بین‌المللی وبیان توانمندی‌های خانه ریاضیات اصفهان در عرصه‌های علمی بین‌المللی یکی دیگر از دستاوردهای 20 ساله خانه ریاضیات اصفهان علاوه بر موفقیت‌های ملی این خانه است. برخی از این دستاوردها به شرح زیرند:


[1] Visit in Iran from August 23 to September 6, 2003 by Michel Waldschmidt,
http://www.cimpa-icpam.org/anciensite/Anglais/Cooperations/IranWaldschmidt03.pdf
[2] Behrouz, O., Providing mathematics e-content, Proceedings of the Seventeenth ICMI
Study Conference “Technology Revisited”, Hanoi, 2006
https://www.mathunion.org/fileadmin/ICMI/files/Digital_Library/icmi-study-17/ICMI17proceedingsPart2.pdf
[3] http://www.lorentzcenter.nl/lc/web/2006/209/program.php3?wsid=209
[4] Rejali, A., Report on research activities of Isfahan Mathematics House (IMH)
                   for promotion of mathematics teachers in primary schools, Joint Report by
                   Unesco and IMH, 2007
http://www.mathhouse.org/files/filebox/File/UNesco/unesco%20last%20version.doc
[5] Rejali, A., Report on research activities of Isfahan Mathematics House (IMH)
                   for promotion of mathematics teachers in primary schools, Joint Report by
                   Unesco and IMH, 2007
http://www.mathhouse.org/files/filebox/File/UNesco/unesco%20last%20version.doc
[6] Hogendijk, J., Ancient and modern secrets of Isfahan, Nieuw Archief voor 
                  Wiskunde, fifth series, 9 (June 2008), p. 121
                  http://www.jphogendijk.nl/publ/secrets.pdf
[7] Barbeau, E.J., Taylor, P. J. (Eds.), Challenging Mathematics In and Beyond the
              Classroom, the 16th ICMI Study, New ICMI Study Series, 2009. Pages 53, 56, 
              75, 88, 89- 92
[8] Kindt, M., Re(j)alistic maths , Nieuwe Wiskrant 28-4/juni 2009 ,pp 41-45,
http://www.fi.uu.nl/wiskrant/artikelen/284/284juni_kindt.pdf
[9] Rejali, A., Some activities for popularizing statistics, Statistics Education Session of  
             The Tenth Islamic Countries Conference on Statistical Sciences (ICCS-X) on Statistics
             For Development and Good Governance, Cairo, Egypt (2009) pp. 39-43
[10] Rejali, A.,   Statistics Competitions in Iran,  The Proceedings, The 6th Congress of the
            World Federation of National Mathematics Competitions, Riga, Latvia (2011), pp. 149-
             154
[11] Parsian, A. &Rejali, A., An experience on training mathematics teachers
           for teaching statistics in Iran, Chapter 7 of C. Batanero, G. Burrill and C. Reading
          (eds.), Teaching Statistics School Mathematics-Challenges for Teaching and Teacher
          Education: A Joint ICMI/IASE study, Springer 2011, pp. 37-40
[12] Abdellahi, S. & Goris, T., The geometry of paradise flowers, Proceedings of Bridges
                 2011: Mathematics, Music, Art, Architecture, Culture (2011) pp.681–684
                  http://archive.bridgesmathart.org/2011/bridges2011-681.pdf
[13] Challenging Mathematics – Mathematics Houses in Iran, Annex 10 in Challenges 
               In Basic Mathematics Education, UNESCO 2012 pp 84-87
    http://unesdoc.unesco.org/images/0019/001917/191776e.pdf
[14] Karamzadeh, O.A.S. , The mathematics of mathematics houses ( The snaky
                 Connection), The Mathematical Intelligencer, 34, 4, 2012, pp 46-52
      http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00283-012-9337-5#page-1
[15] Rejali, A., & Hematipour, N., Challenging Mathematics through the Improvement of 
               Education, Mathematics Competitions, 2013 Vol. 26 No. 2, pp. 34-41
[16] Kheradpazuh, F. and Rejali, A., La maison des mathématiques d’Ispahan, Bulletin de liaison de la CFEM, mars 2016, pp.8- 9.
http://www.mathhouse.org/upload/

file/94/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%20%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86%DB%8C/CFEM-info_mars_2016.pdf
[17] Ghaemi, M. and Rejali, A., What are the Mathematics Houses in Iran and what they have done to popularize Statistics, Plenary Talk at IASE 2017 Satellite Conference, Rabat, Morocco
https://iase-web.org/documents/papers/sat2017/IASE2017%20Satellite%20I01_REJALI.pdf
[18] Behrouz, O. and Ghaemi, M., Isfahan Mathematics House, Olympiads in Informatics, 2017, Vol. 11, Special Issue, 59–64.
https://ioinformatics.org/journal/v11si_2017_59_64.pdf
[19] Rejali, A. ,Taylor, P., Tabesh, Y., Germoni, J. and Rafiepour, A., Mathematics Houses and Their Impact on Mathematics Education, Proceedings of the 13th International Congress on Mathematical Education pp 679-680,  Springer, 2017.
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-62597-3_103
[20] Rejali, A., Teaching Mathematics through Non Formal Education Methods – Experiences of Isfahan Mathematics House in Panel Discussion II (a): Inquiry Based Science Education for Sustainable Development and inclusive Growth at The International Forum on Science Education, Islamabad, 2018.
http://eco4science.org/uploads/files/Report International%C2%A0Forum%20on%20Science%20Education.pdf
 

 

10 – خانه ریاضیات اصفهان با برگزاری نمایشگاه‌هایی برای نمایش توانمندی‌های خود و آشنایی عموم مردم و نوجوانان با ابزارهای ریاضی وشرکت خانواده‌ها در بازی‌های ریاضی و آمار در پارک‌ها، محل خانه ریاضیات و حتی خارج کشور به معرفی ابزارها وزیبائی‌های علوم ریاضی و کاربردهای این رشته‌های پایه‌ای در زندگی روزمره موفقیت‌های زیادی کسب کرده است که به طور نمونه به  حضور فعال خانه ریاضیات اصفهان درنمایشگاه سال 2018 لاهور می‌توان اشاره کرد. (http://ksslsm.org/)

بازدید مرتب دانش‌آموزان از مدارس مختلف اصفهان  ودانشجویان ومعلمان از شهرهای مختلف کشور از نمایشگاه‌های دائمی خانه ریاضیات اصفهان یکی دیگر از توانمندی‌های این مرکز علمی بین‌المللی است.

11 – خانه ریاضیات اصفهان  بعد از مرکز کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان، نخستین موسسه‌ای بود که آموزش‌های مناسبی را برای آموزش اینترنت و استفاده از آن برای آموزش ریاضی برنامه‌هایی را ارائه داد ونخستین مرکزی بود که آموزش رایانه را به معلمان ارائه داد. در حال حاضر هم غیر از مسئولیت ارائه دوره‌‌ای باز آموزی معلمان مقاطع مختلف به کمک انجمن‌های علمی آموزشی معلمان ریاضی و آموزش ابتدایی، دوره آموزش ابزارهای ریاضی به آموزگاران را با هماهنگی اداره کل آموزش وپرورش به عهده دارد.

12. خانه ریاضیات اصفهان به طور مرتب سمینارها، کارگاه‌ها و سخنرانی‌های هفتگی با حضور دانشمندان ایرانی، ایرانیان مقیم خارج و متخصصان ریاضی و آموزش ریاضی بین‌المللی برای استفاده اساتید، دانشجویان، معلمان، دانش‌آموزان وحتی خانواده‌ها برگزار می‌نماید و در گپ‌های دانشجویی هفتگی خود از حضور اساتید و گفتگوهای علمی بین رشته‌های مختلف و مرتبط با علوم ریاضی بهره گیری می‌نماید.

خانه ریاضیات اصفهان با بهر‌ه‌گیری از اساتید، معلمان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خود و ارتباطات محلی، ملی و بین‌المللی علمی آمادگی دارد علاوه بر شناسایی جوانان مستعد ومناسب توسعه صنعتی استان و کشور وآماده‌سازی آنها برای انجام کارهای موفق، برای حل مشکلات صنعتی و اجرای پروژه‌های مورد نیاز و آموزش‌های حین خدمت موسسات برنامه‌ریزی نماید. 

 

 


 

 

 

 


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research