توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
مشاهير رياضی
1

 dddddd

زادهٔ ۱۴شهریور ۳۵۲، کاث، خوارزم، درگذشتهٔ ۲۲ آذر ۴۲۷، غزنین، دانشمند بزرگ و ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس و تاریخ‌نگار بزرگ ایرانی سده چهارم و پنجم هجری است. بیرونی را بزرگ‌ترین دانشمند مسلمان و یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی و همه اعصارمی‌دانند. همین‌طور او را پدر علم انسان‌شناسی و هندشناسی ...

 dddddd

ابوجعفر محمد بن موسي خوارزمي با كنيه ابوعبدالله از دانشمندان بزرگ مسلمان و ايراني در زمينه رياضي، جغرافي و نجوم مي‌باشد. درباره زندگي او در حد اشاره‌هايي كه در نوشته‌هاي تاريخ نگاران و جغرافي‌دانان مسلمان در آثار خود آورده‌اند، مي‌دانيم. او يكي از بزرگترين دانشمندان زمان خود بوده است كه در خوارزم و بنا به قولي در سال 185 هجري قمري در منطقه خوارزم آسياي ميانه به دنيا آمد، او در ايام جواني در دربار مامون خليفه عباسي مي‌زيسته است و در قرن نهم براي تحصيل به هند اعزام شد و پس از بازگشت مسئول كتابخانه مامون بوده و در بيت الحكمه مشغول كار شد. بيت الحكمه يك بنياد علمي براي پژوهش و ترجمه نوشته‌هاي پيشينيان بود كه به دستور مامون ساخته شده بود. در شهر بزرگ بغداد فرمانروايان مسلمان از دانش پژوهان خواستند به ترجمه كتاب‌هاي علمي و فلسفي به زبان عربي بپردازند، سپس دانشمندان از آن ترجمه‌ها به عنوان پايه‌اي براي پژوهش‌هاي خودشان بهره گرفتند. دانش پژوهان در بيت الحكمه، آثار يوناني‌ها، بابلي‌ها و فرهنگ‌هاي ديگر را بررسي و ترجمه مي‌كردند. خوارزمي علم يوناني و هندي را با هم تلفيق كرد.
 

 dddddd

کیا ابوالحسن کوشیار بن لبّان باشهری گیلانی (حدود ۹۴۰-۱۰۱۰ میلادی / ۳۳۰-۴۰۰ هجری) رياضي‌دان و اخترشناس برجسته ايراني، در نيمه دوم قرن چهارم تا اوايل قرن پنجم هجري مي‌زيسته است. از زندگي کوشيار اطلاع چنداني باقي نمانده است، ولي خوشبختانه بیشتر آثار او محفوظ مانده است. تولد کوشيار به احتمال زياد در سال 352 يا 353 هجري قمري و وفات او بين سال‌هاي 415 تا 439 هجري قمري بوده است. به نوشته استاد معين، واژه کوشيار در اصل گوشيار و مرکب از گوش نام فرشته نگهبان چهارپايان سودمند در آيين زرتشتي و پسوند يار است. معني لغوي گوشيار داده گوش يا کسي است که (ايزد) گوش، يار و یاور اوست. در زمان کوشيار هنوز بسیاری از مردم گيلان و طبرستان کيش زرتشتي را نگاه داشته بودند، پيشوند کيا هم براي او بکار می‌رفته که در شمال ايران ويژه بزرگان و دانشمندان بوده است.
 

 dddddd

غیاث الدین ابوالفتح، عمر بن ابراهیم خیام (خیامی) در سال 439 هجری (1048 میلادی) در شهر نیشابور و در زمانی به دنیا آمد که ترکان سلجوقی بر خراسان، ناحیه ای وسیع در شرق ایران، تسلط داشتند...

 

 dddddd
کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research